Jiří Kajínek vrah nebo oběť ???

Jiří Kajínek vrah nebo oběť ???

Jiří Kajínek - jméno, které vyvolává u lidí celou řadu emocí a činů od sympatií, obdivu a pomoci _na straně jedné, k odporu, negaci a možná i strachu na straně druhé. Tu první skupinu _představují jeho přátelé a ti, kteří chtějí, aby konečně z jeho procesu vymizely všechny _nezodpovězené otázky a nejasnosti. V té druhé jsou lidé, kteří razí hesla "to se mě netýká" a _"nehas, co tě nepálí", a hlavně ti, kteří mají osobní zájem na tom, aby se už o Jiřím Kajínkovi a _plzeňských vraždách nemluvilo a nejednalo. Mohlo by totiž vyplynout, že všechno bylo úplně jinak, _že za vraždy byl odsouzen nevinný člověk.

Soudce Tomáš Bouček 23. 9. 2004 rozhodl, že obnovu procesu s Jiřím Kajínkem nepovolí. Mohl někdo z nás čekat jiný verdikt? Vždyť právě plzeňský Krajský soud před šesti lety pana Kajínka poslal do vězení na doživotí. Nemáte pocit, že v našich zákonech je něco v nepořádku? Proč naše zákonnost stanoví, že o obnově soudního procesu musí rozhodnout soud, který původní rozsudek vynesl? Skutečně je očekáváno, že přizná svou chybu? Říká se, že jen velmi silná osobnost dokáže přiznat svou vinu. Případ Jiřího Kajínka je úzce spjat s plzeňskými podnikateli a policisty. Z nedávných jiných případů víme, jak zločinnost prorůstá i do soudnictví, v našem státě vznikají silné mafie, proti kterým jsou obyčejní lidé bezmocní. Je Krajský soud v Plzni skutečně ten pravý, který by měl rozhodovat v procesu s Jiřím Kajínkem? Soudce Tomáš Bouček ve své závěrečné řeči řekl: "Tento soud se řídí zákonem a je přesvědčen, že všechna předcházející rozhodnutí byla správná... Soud není ochoten přistoupit na další spekulace o válce policistů, jak tady několikrát zaznělo." Naprosto zavrhl myšlenku, že by důkazy pořízené pár dní po vraždách mohly být policií zmanipulované.

21. 2. 2005 Vrchní soud v Praze vyhověl stížnosti advokátů Jiřího Kajínka a případ vrátil k novému projednávání ke Krajskému soudu v Plzni. Mgr. Tomáš Bouček však už byl rozhodnutý, že případ znovu neotevře a 8. 3. 2006 podruhé zamítl žádost Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Následující den televize Nova odvysílala tajně pořízenou nahrávku porady senátu, kde Bouček přesvědčoval přísedící, jak se mají rozhodnout, že v žádném případě není žádoucí případ znovu otvírat. Šokoval výrazy, které použil o svědcích, i celkovou „kulturou řeči“. Nikdo už nepochybuje o podjatosti jeho i celého Krajského soudu v Plzni. Soudce Bouček i oba přísedící po odvysílání nahrávky odstoupili od případu. Obhajoba chce však prokázat jejich podjatost už před vynesením rozsudku, což by pro Jiřího Kajínka mělo velký význam. Zrušení rozsudku a nové projednávání by znamenaly velkou naději pro tohoto vězně.

Proto se nevzdáváme. Najde se někdo kompetentní, kdo bude ochoten nezaujatě posoudit všechny důkazy, na jejichž podkladě byl Jiří Kajínek poslán na zbytek života do vězení? Jiří Kajínek řekl: " Bezmocnost je hrozná věc. Přidal bych k tomu ještě nespravedlnost, kdy se nemůžete bránit. Kdy ti "spravedliví" hovoří o zákonnosti a přitom vám brání v úplně obyčejné obhajobě. Veřejnosti vědomě lžou, ale vy se nemůžete bránit. Pokud jsem se dříve obrátil na tisk, tak mi ani neodpověděli. Byl jsem prostě vrah. Teprve po mém útěku se o mě začali novináři zajímat." I vy můžete pomoct spravedlnosti, aby dostala svou šanci. Vyjádřete otevřeně svůj názor na našich stránkách.

Motto: "Pamatujte na vězně, jako byste byli uvězněni s nimi, pamatujte na ty, kdo trpí, vždyť i vás muže potkat utrpení."

Motto: "K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama."


Novinky


VIDEO Kajínek pro PL: Lidé se zajímají jen o sebe, mezilidské vztahy jsou dnes horší. Josef Klíma? Víte, je hrozně divný, že...

HORKÉ TÉMA Hostem Horkého tématu Radima Panenky na serveru ParlamentníListy.cz byl prezidentem omilostněný Jiří Kajínek. Mimo jiné pohovořil otevřeně o svém vztahu s novinářem Josefem Klímou, mluvil však i o stavu české společnosti.

Zeman uvažuje o milosti pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman uvedl, že zvažuje udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, který byl odsouzen na doživotí. Zeman to ve čtvrtek uvedl v Čáslavi při setkání s občany. Kajínkova advokátka Klára Long Slámová bere prezidentova slova s rezervou. Podle ní o kauze jen mluví, ale pro Kajínka nic neudělal.

 

Kajínek si z vězení stěžuje: Šikanují mě tady! Když nejznámější český vězeň Jiří Kajínek v televizi slyšel, jak vězeňská služba tvrdí, že má za mřížemi stejné podmínky jako ostatní vězni, pěkně ho to dopálilo. Sedl a napsal dopis televizi Prima, ve kterém obviňuje dozorce ze šikany.

 

 

Vdova po zastřeleném podnikateli šokuje: Vyslýchali mě na manželův diktafon!

Když Eva Jandová popisuje osudnou noc 30. května 1993, kdy měl jejího muže Štefana (†26) a člena ochranky Juliána Pokoše (†25) zastřelit Jiří Kajínek (53), ocitáte se v kriminálce, v níž není jasné, komu policisté pomáhají a koho chrání.

 

Eva Jandová, vdova po zavražděném podnikateli: Pane prezidente dejte Kajínkovi milost! On mého manžela nezastřelil!

Je to naprosto mimořádná situace, která nemá v Česku obdoby. Ještě nikdy se nestalo, aby příbuzný oběti žádal o milost pro odsouzeného dvojnásobného vraha. Eva Jandová o to ale tento týden prezidenta Miloše Zemana (69) poprosila. Je přesvědčená, že Jiří Kajínek (53) jejího manžela nezastřelil.

 

Zpověď vdovy, která chce svobodu pro Kajínka: Znám poldu, který věděl vše!

Už třetím dnem šokuje paní Eva Jandová Česko svým bojem za omilostnění doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka (53). Ten přitom sedí už 16 let za údajnou vraždu jejího muže Štefana Jandy (†26)! „Kajínek mého muže nezastřelil!“ říká rozhodně Eva Jandová a předkládá svůj popis osudné neděle 30. května 1993. A věřte, že podezřelých nesrovnalostí, o něž opírá své přesvědčení o Kajínkově nevině, je víc než dost!

 

Šokovaný Kajínek: Místo u milé ve Znojmě skončil zase na Mírově

Na doživotí odsouzený vězeň Jiří Kajínek (53) zažil minulý týden ve čtvrtek ve věznici v Rýnovicích brzké, a hlavně trpké probuzení. Mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno jej vzbudila eskorta s tím, že se opět po čtyřech měsících stěhuje.

 

Exkluzivní rozhovor s nejslavnějším vězněm Česka Kajínkem: Počítám, že mě letos pustí!

Byl zloděj, dokonce velmi úspěšný zloděj, ale popírá, že by kdy vraždil. A tak stále věří, že jednoho dne se dostane na svobodu. Jiří Kajínek, odsouzený na doživotí, v písemných odpovědích naznačuje, že by to mohlo být už letos.

Věřím v Kajínkovu nevinu, říká vydavatel životopisné knihy o nejznámějším českém vězni

Autentické vyprávění nejznámějšího českého vězně o jeho dětství, dospívání, láskách, zálibách, ale i o umění otevřít každý zámek. To je životopisná kniha Jiřího Kajínka s názvem Můj život bez mříží. V rozhovoru s Vladimírem Krocem ji představil vydavatel Jan Eisler.

Válková šla za Kajínkem. Slíbil jí, že už neuteče

Nová ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podle zjištění Práva navštívila v neděli ve věznici Rýnovice v Jablonci nad Nisou doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Slíbila mu, že po vzoru svých předchůdců i ona přezkoumá jeho spis, a nejznámější český vězeň se zase na oplátku zaručil, že už nebude utíkat.

Ve vězení se Jiří Kajínek proměnil ve spisovatele: Po nehodě jsem ochrnul!

Jaký byl život Jiřího Kajínka, než ho soudci za podivných okolností odsoudili na doživotí? Blesk exkluzivně přináší první obsáhlou ukázku z knihy, která vychází už v dubnu.

Zeman převedl právo udělovat milosti na ministerstvo spravedlnosti

Zemanovo rozhodnutí platí od pátku, kdy vyšlo ve sbírce zákonů.Prezident na ministerstvo převedl pravomoc milosti udělovat a taktéž žádosti zamítat s výjimkou žádostí lidí, kteří jsou nevyléčitelně nemocní.

V těchto případech si Zeman ponechal možnost rozhodnout sám. "Bude záležet na konkrétních případech," řekla prezidentova mluvčí Hana Burianová.

ROZHODNUTÍ prezidenta republiky ze dne 29. listopadu 2013 o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti
Na základě zmocnění daného mi ustanovením § 366 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, vydávám toto rozhodnutí:
I. Přenáším na ministra spravedlnosti svou pravomoc
1. provádět řízení o žádostech o milost
2. zamítat žádosti o milost s výjimkou žádostí osob trpících závažnou chorobou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život, pokud nebudou soudem shledány podmínky pro užití ustanovení § 327 odst. 4 trestního řádu.
II. Ruším rozhodnutí prezidenta republiky č. 254 ze dne 4. srpna 2003 o zrušení přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti.
III. Vyřízení žádostí o milost podaných přede dnem 8. března 2013 se řídí dosavadním rozhodnutím.
V Praze dne 29. listopadu 2013

Ministerstvo spravedlnosti mělo pravomoc udělovat a zamítat milosti za prezidenta Václava Havla. Dělalo to od února 1994. Václav Klaus po svém zvolení tuto pravomoc přenesl v roce 2003 zpět na prezidentskou kancelář.

Miloš Zeman žádnou milost dosud neudělil, Václav Klaus po zvolení kritizoval množství milostí, které se udělovaly za Havla, sám je ale posléze uděloval hojně. Často ze sociálních důvodů, například lidem, kteří se museli starat o své příbuzné či ze zdravotních a rodinných důvodů. Zdroj: Novinky, ČTK

články ...

 

 

 

Kajínka navštívil jeho filmový představitel, ruku si podali přes mříže

29. června 2009 1Natáčení ostře sledovaného filmu Kajínek se rozběhlo naplno. Uplynulé dny strávil filmový štáb v prostorách přísně střežené věznice na Mírově, odkud Jiří Kajínek v roce 2000 utekl. Právě s Kajínkem se na místě setkal i jeho představitel, herec Konstantin Lavroněnko. více zde...