Přeštice a vše kolem na Janoch INFO.cz

Akce Přeštice a okolí

Březen
 

 

Březen
7.10.2020 od 17 hod. Osovní STYL a IMAGE
20.10.2020 od 19 hod.

Petr Novák forever - Klaunova zpověď

29.10.2020 od 19 hod.

Travesti show Divoké kočky 2020

 

TIP

_ _

Počasí v Přešticích  

Radar bouřky 

Aktuality a zprávy ...

 

V řece plavalo tělo mrtvé ženy

Děsivý nález čekal včera po šesté hodině ráno náhodného kolemjdoucího u řeky Úhlavy v Přešticích. Uprostřed toku řeky totiž na hladině spatřil tělo ženy bez známek života.
     Na místo vyjely všechny záchranné složky, ženě ale již bohužel nebylo pomoci a lékař mohl pouze konstatovat smrt. Na místo proto vyjeli kriminalisté a povolán byl i koroner k ohledání těla.
     "Okolnosti úmrtí ženy narozené v roce 1967 jsou v současné době předmětem šetření a případem se intenzivně zabýváme," uvedla tisková mluvčí policie. Policie zatím neuvedla, zda je v případu úmrtí ženy možné či naopak již vyloučené cizí zavinění. Dle všeho tedy čekají na výsledky soudní pitvy, kterou kriminalisté nařídili. Zdroj: Krimi-plzen

 

 

 

 

Čaute lidi!
Jelikož se blíží naše 24. narozeniny, tak jsme se rozhodli, že tento rok uděláme malou změnu a budeme rozdávat dárky my Vám! 20.4 máme narozeniny a máme pro Vás připravenou live zpívanou.
Bude to s profi obrazem i zvukem a režií. O to se postará skvělý Michal Zima.
Začneme od 19:00 a budeme hrát cca hodinu a čtvrt.
Zahrajeme Vám jak známé české covery, tak i vlastní písně a určitě dojde i na Uspávanku!
Pokud se vše zdaří, tak budeme streamovat jak na IG, tak FB i na Youtube.
Bude to velké!!!
PS: Stream bude vypadat podle aktuální situace.
Moc se na Vás těšíme a doufáme, že si s námi přijdete alespoň touhle formou užít zpívanou a oslavit naše narozeniny.
Sdílením, a účastí nám dáte ten nejhezčí dárek, který můžete 😊
S pozdravem Mrazíci 😊

 

Mimořádné vydání Přeštických novin, které obsahuje souhrnné informuje o provozu úřadů, lékařských provozů, důležitých služeb

 

Výsadba nových stromů v Přešticích

V rámci stavby ČEPS – „V432/429 - zdvojení vedení“ bude v k.ú. Přeštice vykáceno 104 vzrostlých stromů a 2360 m2 křovin. Existuje možnost uložit náhradní výsadbu. Hledáme místa, kam by se výsadba ve větším rozsahu hodila - aleje, parky, protierozní meze apod. Své návrhy nám můžete zanechat níže do 28. 2. 2020. Děkujeme! Anketa je zde....

SuperStar má své zastoupení i z řad Mrazíků z Přeštic..!! (video a rozhovor připravujeme)

 

Auto skončilo na boku, řidiče transportovali do nemocnice

Dnes před čtvrtou hodinou odpoledne došlo k dopravní nehodě v Palackého ulici v Přešticích.....celý článek zde...

Finalista The Voice Jakub Moulis z Přeštic má svůj první klip. Zhlédnout ho můžete zde...

 

Rozšíření městského kamerového dohledového systému 2019 v Přešticích o čtyři kamerové body

Město Přeštice získalo v roce 2019 dotaci z Programu prevence kriminality, cestou Ministerstva vnitra ČR, na rozšíření městského kamerového dohledového systému (dále MKDS) o čtyři kamerové body, celkem o deset kamer. Projekt 7. etapy byl přiznán s ohledem na zpracovaný Strategický dokument prevence kriminality města Přeštice pro období let 2019-2023. V měsíci červenci 2019 bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele a následující měsíc byla vybrána firma, která předložila nejnižší nabídkovou cenu v souladu s podmínkami a ustanoveními zadávací dokumentace. Finanční rozpočet na realizaci  uvedeného projektu činil celkem 250086,- Kč, z toho dotace MV ČR činila 225077,- Kč a spoluúčast města Přeštice byla 25009,- Kč, tj 10%. Dílo bylo dokončeno a předáno   do užívání v září 2019 a od této doby slouží k užívání městské i stání policii k plnění jejich úkolů. Nové kamerové body jsou napojeny na optickou datovou síť města a integrovány do současného funkčního kamerového systému na území města Přeštice. Jedná se o kamerové body v ul. Husova, Hlávkova, Mlýnská a na křižovatce ul. Tř. 1. máje a Dukelská.

Budování MKDS bylo v Přešticích započato na základě poskytnuté účelové dotace   od Plzeňského kraje z projektu Bezpečný kraj za účelem zvýšení bezpečnosti občanů. 1. etapa byla spuštěna v roce 2012, kdy byly vybudovány řídící a vyhodnocovací pracoviště městské policie a Policie ČR a první kamerové body –  na Masarykově nám., v ul. Rybova   a na křižovatkách na Tř. 1. máje.  Projekt pokračoval 2. etapou v roce 2013, kdy byly opakovaně poskytnuty prostředky z dotačního programu Plzeňského kraje a MKDS se rozšířil o 6 kamerových bodů v ul. Mlýnská, Hlávkova, Nepomucká, Na Jordáně, v Městském parku a na Havlíčkově nám.                                 
Navazující byla  3. etapa v roce 2014, kdy byl z programu Plzeňského kraje MKDS rozšířen o další 2 kamerové body v ul. Husova a V Brance u KČT.
    MKDS se osvědčil a je významným pomocníkem v boji proti kriminalitě a zajišťování veřejného pořádku. Toto kvitovalo i vedení města a rozšířila v roce 2015 MKDS ve 4. etapě o kamerové body v ul. Hlávkova u hřbitova a na přelomu let 2015/ 2016 v 5. etapě o body u ZŠ v ul. Poděbradova a v ul. V Brance (její střední část). V roce 2016 byla v rámci 6. etapy poskytnuta dotace ze státního rozpočtu v rámci Programu prevence kriminality na výstavbu 3 nových zájmových bodů - křižovatka ul. Sv. Čecha a Na Chmelnicích, křižovatka ul. 5. května a Husova, křižovatka ul. Komenského a Masarykovo nám. a rozšíření o 1 zájmový bod na ZŠ Josefa Hlávky v Přešticích.
     MKDS je využíván ze strany obou policií pro přestupkové i trestní řízení jak k odhalení podezřelých pachatelů tak i jako hodnověrný důkazní prostředek. Za období let 2013-2016 (čtyři roky) byl nápomocen ve 261 případech, za období let 2017-2019 (tři roky) již byl nápomocen ve 207 případech, celkem 468 objasněných případů. Jedná se o pachatele trestných činů, dopravních nehod či o hledané osoby a z celkového počtu přestupků je více jak polovina odhalena, zdokumentována a objasněna díky neustálému rozšiřování kamerových bodů MKDS a jejich využívání oběma složkami policií. Rozšiřování MKDS bylo též podpořeno samotnými občany i návštěvníky města provedenými anketami. Výsledky průzkumu ukázaly, že občané projekt podporují, cítí se ve městě bezpečněji a záměr města Přeštice, rozšiřovat městský kamerový dohledový systém, vnímají pozitivně.       
    Bc. Pavel Hošťálek-vedoucí strážník

Kabát revival WEST ovládl sobotní noc v Přešticích. Jako host byl i Jakub Moulis a Štěpánovo dvojče Luboš Mráz.

Betlém Jiřiny Andrlíkové z Příchovic láká turisty z celého kraje

V Příchovicích vystavuje každoročně svůj betlém řezbářka - Jiřina Andrlíková. Příchovický betlém má své specifikum, je to jediný betlém, jehož součástí je i peklo, čímž je zcela ojedinělý. Když paní Andrlíková pracuje se dřevem, vnímá materiál a podřizuje se mu. Inspiraci pro svoji tvorbu hledá všude kolem sebe. Každoročně ho vystavuje venku u svého domu od začátku Adventu až do tří králů. A podívat se na proslavené čerty Jiřiny Andrlíkové můžete i vy každý den od 10 do 19 hodin.

Výstava "Bez stromečku nejsou VÁNOCE" trvá do 6.1.2020 v Obecním úřadě v Příchovicích na jihu Plzeňska.

Změna jízdních řádů se blíží. Co čeká cestující v autobusové a vlakové dopravě?

Jízdní řády platné od 15.12.2019 zde..

Jízdní řád Plzeň- Klatovy (Autobus)

Jízdní řád Praha - Plzeň- Klatovy (Vlak)

 

 

Fotky ve vítání občánků...

Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých. Svátek Všech svatých se slaví v dnech, kdy Keltové oslavovali konec roku. Samhain byl Kelty vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Může dojít k setkávání živých a mrtvých, světlem živí ukazují cestu mrtvým. Tradice v tento den zapalovat ohně a svíčky pochází od Keltů i Slovanů, kteří věřili, že oheň očišťuje a světlo pomáhá chránit před zlými a potměšilými duchy. Tradici svátku Samhain je svou podstatou a znaky nejvíce věrná oslava halloween. Historickým předchůdcem křesťanských dušiček byly u pohanských Slovanů ritualizované oslavy či hostiny, konané přímo na nekropolích na počest zesnulých předků.

 

 

ASISTENT PREVENCE KRIMINALITY


             od května 2019 opět v Přešticích
  

     Od měsíce května 2019 začal opět pracovat na území města Přeštice Asistent prevence kriminality (APK). Město Přeštice získalo dotaci z Programu prevence kriminality ČR, cestou Ministerstva vnitra ČR, na 2 Asistenty prevence kriminality na období do konce roku 2021. V měsíci dubnu 2019 byl proveden se zájemci pohovor a následně samotné výběrové řízení. Pozice - Asistent prevence kriminality byl v Přešticích úspěšně realizován již v letech 2017-2018 ve spolupráci s ÚP. Potvrdilo se, že tato pozice (projekt), je vhodným prostředkem situační prevence a v místech, kde APK působí, je místní komunitou-občany, velmi dobře přijímán, což se odráží v bezproblémové spolupráci a v případě potřeby či potíží stále častěji vyhledávají jeho pomoc. Během realizace tohoto projektu byla navázána dobrá spolupráce APK s OO PČR Přeštice, sociálními odbory, úřady práce a dalšími subjekty veřejné správy. Na úřadu práce v Přešticích dokonce zabránil nezaměstnanému v dokončení jeho protiprávní činnosti proti úřednici-věc řešena jako trestný čin a samotný pachatel byl pro tento čin již odsouzen.
Romští asistenti prevence kriminality mají přispět ke zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích nebo v jednotlivých bytových domech.     V krátkosti připomenu popis jeho pracovních činností. Asistent je zaměstnanec města, ostatní zaměstnanec městské policie. Jeho postavení je odlišné od postavení strážníka, který disponuje zákonnými oprávněními a povinnostmi a při výkonu své profese musí v nezbytné míře zasahovat do práv a svobod občanů. Rozlišení APK a strážníka je vcelku snadné, neboť strážníkův stejnokroj obsahuje nezaměnitelné prvky, jako jsou nápis městská policie, odznak, služební číslo a domovenka. Asistent žádný z těchto prvku nemá, je označen nápisem „Asistent prevence kriminality“, někdy působí v reflexní vestě se stejným nápisem. Asistent nemá žádná zákonná oprávnění nad rámec práv občanů. V případě zjištění porušení zákona nemůže zastávat roli strážníka nebo policisty, musí o svém zjištění vyrozumět městskou či státní policii. Jeho činnost doplňuje službu městské policie a může plnit úkoly, které ze zákona o obecní policii nejsou svěřeny výhradně strážníkům. Pracuje v součinnosti se strážníky a zejména s mentorem (strážníkem), který je APK k dispozici. Během měsíce května projdou Asistenti vstupním školením a základní přípravou na svou pozici. Budou seznámeni s chodem a činností městské policie, s právním minimem, vyhláškami a nařízeními města, všemi právy a povinnostmi strážníků a městskou záchytnou stanicí pro zatoulané pejsky. Budou dále vybaveni detektorem kovů pro hledání nežádoucích kovových předmětů, jakými jsou např. injekční stříkačky, na rizikových místech – parky, hřiště, pískoviště a jejich okolí.
Asistent prevence kriminality se podílí na:
- prevenci kriminality ve městech
- dohledu nad veřejným pořádkem, pořádkem ve veřejných budovách, čistotou veřejných prostranstvích,
- řešení záležitostí souvisejících s narušováním občanského soužití,
- dohledu nad bezpečností dětí v blízkosti základních škol v určené lokalitě a na dohledu nad bezpečností silničního provozu v okolí škol v ranních hodinách při příchodu dětí do školy a v odpoledních hodinách při jejich odchodu, včetně přechodů pro chodce.
Dále provádí:
- pochůzkovou a kontrolní činnost v přidělené lokalitě dle instrukcí a pokynů s cílem chránit veřejný pořádek a zajistit ochranu osob a majetku,
- snižuje míru vandalismu, fyzického i verbálního napadání ve veřejném prostoru (parky, dětská hřiště, okolí škol…),
- kontrolu dětských pískovišť,
- vyhledává další problémová místa a předává je městské policii.
Asistenti budou na území města působit buď ve dvojici, nebo společně se strážníkem MP Přeštice.
Bc. Pavel Hošťálek-vedoucí strážník

Přeštice otevírají nový přestupní uzel za 27 milionu korun

Zhotovení dopravního uzlu přinese komfortnější přístup cestujících k vlakům, dále se zde nachází 72 parkovacích míst pro automobily, 9 nových zastávek, 78 parkovacích míst pro kola v zastřešeném boxu, zavěšení kol je v ČR unikátní.

Veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP otevřel brány

Hledáte inspiraci kam na výlet nebo kam vyrazit s dětmi? Přijďte na letošní Veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP!

Objevíte nové turistické cíle, načerpáte informace z historie, ochutnáte regionální pochutiny nebo poznáte nová řemesla. S dětmi si pak můžete vyzkoušet nafukovací planetárium, zábavnou soutěž Putování po Zlaté stezce a spoustu dalších aktivit. A můžete se svézt i historickým autobusem
Otevírací doba
Čtvrtek 19. 9. od 10:00–18:00
Pátek 20. 9. od 10:00–18:00
Sobota 21. 9. od 10:00–17:00

Muž zemřel u dětského pískoviště

Do Přeštic vyjížděla kriminálka, cizí zavinění smrti starého muže však nezjistila. Celý článek zde...

Naši prvňáci ze ZŠ Josefa Hlávky v Přešticích

Od středy 11. září opět startuje unikátní projekt Naši prvňáci, který Deník připravil jako památku pro všechny nové školáčky. Zítra najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze Základní školy Josefa Hlávky v Přešticích.  Celý článek zde...

 

Vážení přátelé,
jako starosta města považuji za důležité vyjádřit se k ,,Petice proti výstavbě nové průmyslové haly na území města Přeštic“. O její existenci jsem se dozvěděl náhodou od známého, který ji viděl na nástěnce v bytovce. Přestože jsou všichni členové petičního výboru současní či bývalí členové orgánů města (nyní za Občanské sdružení Společně 2022), nepovažovali k mé lítosti za potřebné vedení města s touto aktivitou seznámit. Text uvádějící tuto petici bohužel neobsahuje ani jeden z důvodů, proč chtějí stavbě zabránit. Snad jenom ten, že ji má realizovat společnost Accolade. Nabízí se tedy otázka, zda existuje někdo vhodnější, kdo by vystavěl halu, která by občanům nevadila, a měl ke Společně 2022 blíže. Poradit by mohl určitě kolega zastupitel Mgr. Tomáš Chmelík, který se jako reprezentant státní agentury Czechinvest zabývá právě pomocí subjektům jako je Accolade a podobní. Dost však bylo ,,pošťuchování“ a věnujme se faktům. V žádném případě tuto aktivitu neberu na lehkou váhu a společně s dalšími kolegy k ní přistupuji s patřičnou pozorností. Jak je všeobecně známo, jakoukoliv stavbu je možné realizovat tehdy a jen tehdy, pokud je v souladu s platným územním plánem (ÚP). Ten současný a všechny předchozí vymezovaly tyto plochy v území za železniční tratí vpravo ve směru na Klatovy, z jedné strany ohraničené silnicí na Skočice a z druhé strany silnicí na Žerovice jako pozemky pro výstavbu průmyslové zóny. Tento záměr potvrzovala již od roku 1990 všechna vedení města se starosty Bendou, Fornouzem i Kmochem. Ke změnám došlo pouze ve vztahu k plochám pro výstavbu fotovoltaických elektráren, k nepřípustnosti výstavby spaloven a úpravám způsobených přípravou koridoru pro obchvat Přeštic. Změna využití tohoto území nebyla projednávána ani v minulém volebním období, kdy byl schvalován poslední ÚP. Proto společnost Accolade mohla začátkem roku 2017 oslovit město a projevila zájem o městské pozemky ležící v této průmyslové zóně. Otázkou prodeje se zabývalo zastupitelstvo na svých čtyřech veřejných zasedáních v dubnu, červnu, říjnu a prosinci roku 2017. Při rozhodování vzalo v potaz přínosy týkající se rozvoje infrastruktury, růstu pracovních míst a zejména přínosů ekonomických. Ty spočívají nejen v prostředcích získaných prodejem (cca 31.000.000 Kč), ale i následných každoročních příjmů plynoucích z daně z nemovitosti, jejichž výhradním příjemcem je město (cca 275.000 Kč). Strategický rozvojový plán Přeštic, na jehož tvorbě se podílelo několik desítek místních občanů, obsahuje celou řadu nákladných projektů, pro které tento mimořádný příjem představuje ve všech případech příležitost k zahájení jejich realizace. Jde o projekty, které budou sloužit všem občanům Přeštic a rozšíří nabídku služeb, které našemu městu dosud chybí. To byl hlavní motiv, proč se takto zastupitelstvo rozhodlo. Jelikož je Accolade jednou ze společností, která své zisky realizuje dlouhodobým pronájmem svých nemovitostí, je více než pravděpodobné, že bude dělat vše proto, aby tyto byly trvale obsazeny solventními nájemci.
K tomu však vede ještě dlouhá cesta. Město v budoucí kupní smlouvě společnost Accolade nad rámec platného územního plánu zavázalo, že ,,Projekt bude realizován pouze tehdy, když v souladu se zákonem č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, v platném znění, bude v rámci zjišťovacího řízení učiněn závěr, že záměr Projektu nemá významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví a nebude dále posuzován dle uvedeného zákona.“ Z těchto důvodů nejsou zvýšené obavy občanů na místě. Dalším krokem je získání územního rozhodnutí, které na tento projekt maximálním způsobem využívající dané území musí být vydáno. Teprve po tomto okamžiku bude možné zahájit jednání s nájemci. Ten vybraný potom blíže specifikuje svoje potřeby, které se projeví v dokumentaci pro stavební povolení. Je tedy možné, že se stavba bude od aktuálního návrhu částečně odlišovat, ale vždy s mírnějšími dopady na své okolí (doprava materiálu a zaměstnanců). Bezpečnost je pro město samozřejmě zásadní hodnotou. Nejen ta v dopravě na silnici od areálu přes přejezd k hlavní silnici na Klatovy, ale i ta ve městě. Zaregistroval jsem samozřejmě i obavy z nárůstu cizích pracovníků a zvýšení bezpečnostních rizik z jejich přítomnosti plynoucích. Z pravidelných (čtvrtletních) hodnocení bezpečnostní rady města je mi známo, že se cizí pracovníci objevují ve statistikách obou místních policejních složek (MP, PČR) v mnohonásobně menší míře než místní či přespolní občané. Vedení města si je dostatečně vědomo všech rizik a je připraveno je účinně eliminovat.
Děkuji všem, kteří dočetli celý příspěvek. Určitě jsem nesdělil všechny informace o této stavbě, která by mohla mít pro město i v budoucnu velký význam a sloužit jeho širokým potřebám. Více se můžete dozvědět 19.9.2019 na dalším jednání zastupitelstva města, na které vás srdečně zvu.

Karel Naxera starosta (Pozn. Text vyšel též v posledních Přeštických novinách)

 

Pokud nesouhlasíte s výstavbou plánované průmyslové haly v Přešticích firmou Accolade, můžete svůj nesouhlas vyjádřit podpisem předložené petice. Podepisovat mohou občané Přeštic a okolí starší osmnácti let.

Text petice:
"My, níže podepsaní občané města Přeštic a okolních obcí odmítáme výstavbu dalších velkých průmyslových hal na území katastru města Přeštic. Zejména odmítáme záměr výstavby haly firmy Accolade. Vyzýváme všechny kompetentní orgány, zejména zastupitele, radu, místostarostu a starostu Přeštic, aby učinili veškeré kroky, aby této výstavbě zabránili. Touto peticí vyjadřujeme svou vůli jako občané, obyvatelé a voliči."

Zde naleznete seznam podpisových sběrných míst, kde je možno petici podepsat:
Veterinární ordinace MVDr. Rybárové, Hlávkova 46
Kadeřnictví Sandra, Nepomucká 195
Obuv, kožená galanterie, Masarykovo náměstí 323
Zubní ordinace MUDr. Froňkové, Masarykovo náměstí 104 (po návratu z dovolené)
Dárkové zboží a dětský textil - Komenského 72
Papírnictví Tvořeníčko - Komenského 103
Zubní ordinace MUDr. Perglerové - 5. května 1284
Potraviny U Čermáků, Dukelská 940
Stawo - centrum barev, Komenského ulice 75
Kiosek v loděnici KČT

Další možností je si zde Facebook/Spolecne2022 stáhnout text petice s podpisovým archem, který si může každý snadno vytisknout a podepsat. Může přidat i podpisy ze svého okolí. Podpisový arch potom odevzdat na jednom ze sběrných míst. Prosíme, při sběru podpisů mějte u sebe vždy titulní stranu, což je zákonná podmínka. Zároveň na všechny apelujeme, podepište se prosím, pouze jednou.

Do kdy budeme podpisy sbírat?
První termín je 21.8. kdy chceme mít první várku podpisů shromážděnou pro připojení k námitce k řízení EIA. Ovšem i po tomto termínu bude probíhat sběr podpisů až do konání jednání zastupitelstva města.

Děkujeme!
Za petiční výbor: Martin Rybár, Zuzana Froňková, Michal Švihla

Dobrý den,
nepoužívám Facebook, ale s  názory proti stavěu další haly Průmyslového parku Přeštice II, se plně ztotožňuji. Již nyní je do stávajících hal nedostatek pracovníků. Kdo bude pracovat v těch dalších? Agenturní makáči, cizinci, naplní se další nové ubytovny. Bezpečnost a klid tohoto města bere za své a bylo by dobře, kdyby občané začali přemýšlet o zajištění vlastní bezpečnosti a obrany sebesamých.


Vzpomeňme si na setkání s investory při před stavbou haly na bývalé Prefě, tehdy bylo slibováno, že tam nebudou pracovat žádní cizinci a žádní agenturní pracovníci. Bylo slíbeno osazení křižovatky u Penny semafory, protože vyjet někdy od Penny nebo z Průmyslové ulice je horor. Jaká je realita? Byla snaha tuto stavbu zastavit. Bohužel i já jsem tehdy tuto stavbu podporoval.
To, co se nám tu nyní snaží postavit, neprošlo přes odpor občanů v Liticích a tak přišly na řadu Přeštice. Přinese to do města další problémy, další dopravu, zabere se další půda, atd. Chraňme si toto město, pro nás ,naše děti a pro budoucnost.
Zastavme to!!!
Kocanda Jaroslav
P.S.
Co zatím uživatel výrobních hal přinesl městu, jaká je jeho podpora činnostem ve městě? Proč by se společnost se zisky v řádu milionů nemohla podílet na stavbě toho požadovaného a slibovaného bazénu.
Vlastně, proč by jsme měli mít bazén, prioritou nějaké ankety, bylo zřízení umělého povrchu fotbalového hřiště - to je opravdu směšné. A tak budeme dále jezdit do Plzně, Horažďovic, Nýrska, Klatov, Kdyně, Blovic a Dobřan. Také si budeme moci zacvičit nebo zahrát nějaký sport v nové víceúčelové hale v Řenčích, pokud nás tam pustí. Nevíte o ní? https://www.qap.cz/object/v-rencich-na-plzensku-vyroste-sportovni-hala-za-desitky-milionu-vizualizace-104968  Od ministerstva financí by na ni měl být příspěvek 20 mil. Kč a celková cena 30 mil. Kč. Bohužel si musím položit otázku. Co vlastně dělá naše radnice? U bytových domů není kde parkovat. Ještě dlouhé roky budeme jezdit okolo nepořádku u školy, okolo závozu na Zámostech a snít o tom, co už tam dávno mělo být. Bude se dále zabírat zemědělská půda na bytovou výstavbu ...

 

Mezinárodní cvičení hasičských sborů Spolkové republiky Německo a České republiky v Berghamu 10.8.2019.

Dokumety k zahájení zjišťovacího řízení k záměru „Průmyslový park Přeštice II”. Vše zde...

>

MOgirl DONA, vlastním jménem Tereza, je 21 letá slečna bydlící v Příchovicích. A má přítele, s kterým je šťastná jak nikdy! Je totální blázen do oblečení a jelikož skříně ji na oblečení nestačí, má krabice rozdělené dle ročního období. Do budoucna by ráda udělala vlastní značku oblečení. Miluje léto, pivo, muziku a pizzu. Nenávidí faleš, lži a pomluvy. Celý článek zde...

Česká investiční skupina Accolade chce v Přešticích na jižním Plzeňsku postavit novou halu pro lehkou výrobu o rozloze 18 500 metrů čtverečných. Hlavním důvodem je dobrá kondice firem podnikajících v lehké výrobě, které mají zájem se rozvíjet. Předběžně se počítá s náklady na výstavbu haly ve stovkách milionů korun. Celý článek zde....

Tisíce fanoušků zaplavily holýšovský Pekelný ostrov.

Už od čtvrtečního odpoledne se na akci sjížděly davy rockerů, aby si stihly zabrat dobré místo na parkování a stanování. Čtvrteční večer ovládla kapela Kabát revival WEST. "Byl to vskutku povedený večer," říká jeden z fanoušků skupiny. Vzduchem se nesly také známé hity, oblaka prachu a vůně potu.

 

V Přešticích proběhlo oficiální přijetí Cykloběhu za ČR bez dorg

Přivítal nás starosta Mgr. Karel Naxera.
Schůzka probíhala příjemně a věcně a prezentovali jsme nedostatky v oblasti protidrogového vzdělávaní a informovanosti dětí a mládeže ohledně škodlivosti drog.
Pouliční tým zde v ulicích rozdával protidrogové materiály a zodpovídal případné dotazy spoluobčanů.
Následně se na náměstí uskutečnil symbolický start s cyklisty, kteří vyrazily do dalšího města a vezou sebou právě tu myšlenku - město bez drog. Jde o největší protidrogovou vzdělávací akci v ČR spojenou se sportem. Nad akcí převzal záštitu Senát Parlamentu ČR.
Organizátorem je občanské hnutí ŘEKNI NE DROGÁM - ŘEKNI ANO ŽIVOTU.
Tomáš Kraus - ŘEKNI NE DROGÁM.

Národní házenkáři Přeštic přehráli Tymákov, mají zlato a slaví mistrovský titul.

 

 

REVOLUTION TRAIN Přeštice

Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dne 11.6.2019 v Přešticích přinesla novou formu všeobecného preventivního programu skrze interaktivní a zážitkové vzdělávání.Cílem vlakového programu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na návštěvníka vlaku, na jeho pohled na legální i nelegální drogy a závislosti a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. Každý z vagónů 165 metrů dlouhé soupravy nabízí návštěvníkům z řad mládeže jinou zkušenost a pohled z jiného úhlu.

Oprava věže kostela
V roce 2019 budou po několikaleté přestávce pokračovat práce na opravách kostela sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici. V minulém roce se merklínská farnost věnovala přípravě stavby. Byla zpracovaná projektová dokumentace na opravu krovu a střechy věže, byla získána všechna potřebná vyjádření od úřadů vedoucí k získání stavebního povolení.
Na konci roku 2018 byla vyhlášena soutěž na dodavatele stavby. Vítězem se stala firma TEGMENTO s.r.o. z Rokycan, která již v minulosti prováděla práce na opravě střechy kostela. Celkové náklady na opravu krovu a střechy činí 1 893 951 Kč vč. DPH. Vzhledem k finanční náročnosti akce, budou práce realizovány na etapy, přičemž letos se počítá s částkou min. 600 000 Kč. Farnosti se podařilo získat prostředky z Havarijního programu Ministerstva kultury ve výši 400 000 Kč, dalších 100 000 Kč přidala farnost a rovněž částkou 100 000 Kč letošní práce podpoří obec Dolní Lukavice.
Práce budou zahájeny sundáním celé báně z věže. Tesařská oprava krovu bude probíhat na zemi. V první etapě se počítá s výměnou cca 2/3 krovové konstrukce bez bednění. Na věži bude osazena provizorní střecha s bedněním a krytinou z asfaltových pásů. Údržba a kontrola provizorní konstrukce bude možná díky osazenému reviznímu otvoru (tzv. „vylézáku“).
Opravovaná konstrukce věže bude přes zimu zajištěna proti povětrnostním vlivu. V roce 2020 pak budou v závislosti na finančních možnostech pokračovat tesařské práce. S ohledem etapové financování lze návrat báně na věž kostela předpokládat v roce 2021.
Jménem Římskokatolické farnosti Merklín bych chtěl touto cestou poděkovat obci Dolní Lukavice za finanční i podporu a vstřícnost.
Vojtěch Benedikt KREJČÍ, stavební technik Biskupství plzeňské

Zkušebního komisaře a ženu šéfa autoškoly vzali do vazby kvůli řidičákům pro cizince

Zatčením zkušebního komisaře z Městského úřadu v Přešticích a 52leté manželky majitele autoškoly z jižního Plzeňska ukončili kriminalisté několik měsíců trvající prověřování případu, v němž jde o podezření z podvodu při získávání řidičáků u cizinců, zejména Rumunů. Soud oba obviněné v pátek poslal do vazby. Celý článek o K+K zde...

Nejslavnějšími rodáky jihoplzeňských Přeštic jsou architekt, podnikatel a mecenáš Josef Hlávka a hudební skladatel Jakub Jan Ryba. Daleko méně známé je to, že se v domě číslo 112 narodil nejznámější a nejvlivnější prvorepublikový český finančník Jaroslav Preiss (1870 – 1946).   Celý článek zde...

Volby do Evropského parlamentu konané na území České republiky ve dnech 24.05. – 25.05.2019

Okrsky Voliči
v seznamu
Vydané
obálky
Volební
účast v %
Odevzdané
obálky
Platné
hlasy
% platných
hlasů
celkem zpr. v %
8 8 100,00 5 396 1 443 26,74 1 443 1 434 99,38
Strana Platné hlasy
číslo název celkem v %
1 Klub angažovaných nestraníků 0 0,00
2 Strana nezávislosti ČR 3 0,20
3 CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI 6 0,41
4 Národní socialisté 0 0,00
5 Občanská demokratická strana 188 13,11
6 ANO, vytrollíme europarlament 24 1,67
7 Česká str.sociálně demokrat. 72 5,02
8 Romská demokratická strana 1 0,06
9 Komunistická str.Čech a Moravy 131 9,13
10 Koalice DSSS a NF 2 0,13
11 SPR-Republ.str.Čsl. M.Sládka 3 0,20
12 Koalice Rozumní, ND 11 0,76
13 Volte Pr.Blok www.cibulka.net 4 0,27
14 NE-VOLIM.CZ 1 0,06
15 Pro Česko 2 0,13
16 Vědci pro Českou republiku 8 0,55
17 Koalice ČSNS, Patrioti ČR 0 0,00
18 JSI PRO?Jist.Solid.In.pro bud. 0 0,00
19 PRO Zdraví a Sport 12 0,83
21 Moravské zemské hnutí 0 0,00
Strana Platné hlasy
číslo název celkem v %
22 Česká Suverenita 0 0,00
23 TVŮJ KANDIDÁT 0 0,00
24 HLAS 38 2,64
25 Koalice Svobodní, RČ 14 0,97
26 Koalice STAN, TOP 09 157 10,94
27 Česká pirátská strana 132 9,20
28 Svob.a př.dem.-T.Okamura (SPD) 133 9,27
29 ALIANCE NÁRODNÍCH SIL 5 0,34
30 ANO 2011 386 26,91
31 Agrární demokratická strana 11 0,76
32 Moravané 0 0,00
33 PRVNÍ REPUBLIKA 0 0,00
34 Demokratická strana zelených 14 0,97
35 BEZPEČNOST,ODPOVĚDNOST,SOLID. 4 0,27
36 Koalice Soukromníci, NEZ 1 0,06
37 Evropa společně 5 0,34
38 KONZERVATIVNÍ ALTERNATIVA 0 0,00
39 Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 56 3,90
40 Alternativa pro Česk. rep.2017 10 0,69

Zdroj: CSU

Slavnostní zavěšení zvonu 18.5.2019

V severní věži přeštického kostela Nanebevzetí Panny Marie se v současnosti nacházejí celkem čtyři zvony. U okna visí malý Umíráček z roku 1943, opodál jsou vedle sebe zavěšeny tři větší zvony: Hraníček z roku 1438, zvon Nový z roku 1824 a zvon Starý z roku 1497. Vedle zvonu Starého visíval ještě jeden zvon, od roku 1942 je však jeho místo prázdné. Před druhou světovou válkou měla přeštická zvonice pět zvonů: Hraníček, Starý, Nový, Sv. Václav a jako umíráček sloužil malý zvon Jan Nepomucký. Ve zvoničce nad presbytářem byl ještě zvonek Sv. Vojtěch (Pozdvihováček). V roce 1942 byly všechny zvony z přeštického kostela sejmuty a zabaveny pro válečné účely. Na místě byl ponechán pouze zvon Starý. V roce 1943 pořídila přeštická farnost již zmíněný Umíráček a v roce 1945 se do přeštického kostela vrátily zvony Hraníček a Nový. Zvonička nad presbytářem a místo pátého zvonu v severní věži však zůstaly prázdné, zvony Jan Nepomucký a Sv. Václav (oba z roku 1929) a zvonek sv. Vojtěch se již nikdy nepodařilo najít. O to, aby přeštická zvonice měla opět plný počet zvonů usiloval celý život přeštický patriot Jan Nepomuk Mrkvička (1927–2016), jeden ze zakladatelů Nadace pro dostavbu věží chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích a autor publikace Průvodce barokním chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích (2000). Na pořízení nového zvonu do přeštického kostela odkázal před smrtí 10 000 Kč. Podobně obyvatelé partnerského města Nittenau vybrali 9. prosince 2017 u příležitosti adventního koncertu přeštické Carminy mezi sebou 1500 euro, které byly určeny na přeštický kostel. Město Přeštice se po dohodě s Římskokatolickou farností Přeštice rozhodlo nechat zhotovit zvon Sv. Jan Nepomucký – Zvon přátelství. Podle návrhu zvonaře Petra Rudolfa Manouška jej odlijí ve zvonařských dílnách v Holandsku. Zvon nejen nahradí ztracený zvon Jan Nepomucký z roku 1929 a doplní počet zvonů na věži chrámu do původního stavu. Bude zároveň symbolem přátelství mezi městy Přeštice a Nittenau a mezi oběma našimi zeměmi. Hotovou voskovou formu zvonu zaslal Ing. Rudolf Manoušek vedení města 4. července 2018. Poté se uskutečnilo v Holandském Astenu jeho odlití a následně byl zvon převezen do Čech a opatřen srdcem, dřevěnou hlavicí a kováním. Vyrobený zvon byl veřejnosti poprvé představen 21. října 2018 v Nittenau na první části oslav 25. výročí trvání partnerství. Podruhé v neděli 28. října téhož roku během oslav sta let republiky v KKC Přeštice. Zvon, slavnostně ozdobený květinami, zde odhalili přeštické veřejnosti současní i bývalí starostové obou měst a dcery Jana Mrkvičky. Při této příležitosti předal starosta města Nittenau na zvon finanční dar ve výši 38 475. V závěru roku 2018 byl zvon převezen do Domu historie Přešticka, kde se veřejnosti na Tříkrálovém setkání 6. ledna 2019 představil také jeho tvůrce, Ing. Rudolf Manoušek. Dnes byl zavěšen na své místo.

Starší články naleznete v odkazu Zprávy o Přešticích

Starší videa naleznete v odkazu VIDEA Přeštice

Starší fotky naleznete v odkazu JanochINFO.cz

 

 
pt>