Přeštice a vše kolem na Janoch INFO.cz

Akce Přeštice a okolí

Březen
22.5.2019 od 10,00 – 16,00 hodi

Mamacamp Přeštice


Místo konání: Konferenční sál Přeštice        Vstupné:  98,-- Kč           Poznámka k akci: Během programu je zajištěno hlídání dětí ve školce KKC Přeštice. Kapacita omezená, zajištěno drobné občerstvení.
     
24.5.2019 od 14,00  hodin

Noc kostelů

Místo konání: Kostel Českobratrské církve evangelické, Rebcova ulice Přeštice             Poznámka k akci: Kostel Českobratrské církve evangelické je nejnovějším kostelem v České republice. Právě se dokončuje a na Noc kostelů 2019 bude poprvé otevřen veřejnosti. Využijte tedy této příležitosti a přijďte se s novým kostelem seznámit.
Kostel je zajímavý tím, že v jeho těsné blízkosti je denní stacionář, který poskytuje služby dospělým osobám s postižením a seniorům. 
Program: 14,00 hodin – slavnostní otevření, 16,30 koncert dechového orchestru ZUŠ Přeštice, 18,00 Carmina a hostující sbor z Rokycan, 20,00 koncert Vladimíra Veita.
 

 

TIP

_

Počasí v Přešticích  

Radar bouřky

Aktuality a zprávy ...

Slavnostní zavěšení zvonu 18.5.2019

V severní věži přeštického kostela Nanebevzetí Panny Marie se v současnosti nacházejí celkem čtyři zvony. U okna visí malý Umíráček z roku 1943, opodál jsou vedle sebe zavěšeny tři větší zvony: Hraníček z roku 1438, zvon Nový z roku 1824 a zvon Starý z roku 1497. Vedle zvonu Starého visíval ještě jeden zvon, od roku 1942 je však jeho místo prázdné. Před druhou světovou válkou měla přeštická zvonice pět zvonů: Hraníček, Starý, Nový, Sv. Václav a jako umíráček sloužil malý zvon Jan Nepomucký. Ve zvoničce nad presbytářem byl ještě zvonek Sv. Vojtěch (Pozdvihováček). V roce 1942 byly všechny zvony z přeštického kostela sejmuty a zabaveny pro válečné účely. Na místě byl ponechán pouze zvon Starý. V roce 1943 pořídila přeštická farnost již zmíněný Umíráček a v roce 1945 se do přeštického kostela vrátily zvony Hraníček a Nový. Zvonička nad presbytářem a místo pátého zvonu v severní věži však zůstaly prázdné, zvony Jan Nepomucký a Sv. Václav (oba z roku 1929) a zvonek sv. Vojtěch se již nikdy nepodařilo najít. O to, aby přeštická zvonice měla opět plný počet zvonů usiloval celý život přeštický patriot Jan Nepomuk Mrkvička (1927–2016), jeden ze zakladatelů Nadace pro dostavbu věží chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích a autor publikace Průvodce barokním chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích (2000). Na pořízení nového zvonu do přeštického kostela odkázal před smrtí 10 000 Kč. Podobně obyvatelé partnerského města Nittenau vybrali 9. prosince 2017 u příležitosti adventního koncertu přeštické Carminy mezi sebou 1500 euro, které byly určeny na přeštický kostel. Město Přeštice se po dohodě s Římskokatolickou farností Přeštice rozhodlo nechat zhotovit zvon Sv. Jan Nepomucký – Zvon přátelství. Podle návrhu zvonaře Petra Rudolfa Manouška jej odlijí ve zvonařských dílnách v Holandsku. Zvon nejen nahradí ztracený zvon Jan Nepomucký z roku 1929 a doplní počet zvonů na věži chrámu do původního stavu. Bude zároveň symbolem přátelství mezi městy Přeštice a Nittenau a mezi oběma našimi zeměmi. Hotovou voskovou formu zvonu zaslal Ing. Rudolf Manoušek vedení města 4. července 2018. Poté se uskutečnilo v Holandském Astenu jeho odlití a následně byl zvon převezen do Čech a opatřen srdcem, dřevěnou hlavicí a kováním. Vyrobený zvon byl veřejnosti poprvé představen 21. října 2018 v Nittenau na první části oslav 25. výročí trvání partnerství. Podruhé v neděli 28. října téhož roku během oslav sta let republiky v KKC Přeštice. Zvon, slavnostně ozdobený květinami, zde odhalili přeštické veřejnosti současní i bývalí starostové obou měst a dcery Jana Mrkvičky. Při této příležitosti předal starosta města Nittenau na zvon finanční dar ve výši 38 475. V závěru roku 2018 byl zvon převezen do Domu historie Přešticka, kde se veřejnosti na Tříkrálovém setkání 6. ledna 2019 představil také jeho tvůrce, Ing. Rudolf Manoušek. Dnes byl zavěšen na své místo.

 

 

Nové fotky - Vítání Občánků

Pražský hrad nabídne zdarma reprezentační prostory i návštěvnické objekty - Zahájení turistické sezóny na Pražském hradě

Členem NDO  je žák ZUŠ Přeštice    Václav Květoň.  

Datum a místo konání   so 11. května 2019                            

 

Výstava železničních modelů a kolejišť

Železniční modeláři z Plzeňska vás srdečně zvou na výstavu železničních modelů a kolejišť - 13-14.4.2019 v KKC Přeštice. Otevírací doba - sobota - 9 - 17,00 hodin neděle - 9,00 - 15,00 K vidění bude desítka funkčních modelových kolejišť všech modelových velikostí, soukromé sbírky železničních modelů, lego vlaky a mnoho dalšího.

Pojďme se podívat do Přeštic ulice Rybova č. 287("Hurtovna"). Květinka, zdravá výživa, pedikúra.

 

Kdo za to může. Obce se bojí kamionů a viní ministerstvo dopravy. Komunikace I/27 Plzeň–Klatovy je už hodně zatížená a kvůli svedení další tranzitní kamionové dopravy se kraj obává, že zkolabuje přetížený úsek u Přeštic. Celý článek zde...

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC OKRESU PLZEŇ-JIH ZA ROK 2018

KATEGORIE: KOLEKTIVY KOLEKTIVY – ŽACTVO Vítězové: TJ Dobřany – tým žactva (fotbal) TJ Přeštice – starší žačky (národní házená) KOLEKTIVY – DOROST Vítěz: TJ Přeštice – dorostenky A-tým (národní házená) – po vítězství v březnu 2018 v celostátní halové Zimní lize, získaly dorostenky suverénním způsobem zlaté medaile a titul Mistr České republiky. Toto družstvo nepoznalo za celý rok 2018, v žádné soutěži, hořkost porážky. Za úspěchy stojí trio trenérek m. n. h. Romana Jabbourová, m. n. h. Zdena Kriegerová a Martina Kadaníková KOLEKTIVY – DOSPĚLÍ Vítězové: TJ Sokol Tymákov – ženy (národní házená) TJ Přeštice – muži (národní házená TRENÉR ROKU Vítězové: Václav Brada – TJ Přeštice (národní házená) Petr Fornouz – TJ Přeštice (lyžování) SPORTOVNÍ HVĚZDA ČTENÁŘŮ PLZEŇSKÉHO DENÍKU Vítěz: Jana Richterová – charakteristiku předá PD MASTERS Vítěz: Smíšené družstvo mužů a žen – TJ Přeštice (basketbal ROZHODČÍ ROKU Vítězové: Jan Adámek – TJ Přeštice (národní házená) – Michal Homr – Dobřany (fotbal) CENA MĚSTA Dobřany – stolní tenis Přeštice – Jan Gruzska Nepomuk – Kristýna Anna Jiránková MIMOŘÁDNÝ VÝKON ROKU Vítězové: Ivan Pergler, Eva Perglerová, Jan Pergler, Michal Pergler – rodiče jsou oceněni za podporu svých synů a synové za výkony Michal Pergler Jan Pergler KATEGORIE – JEDNOTLIVCI JENOTLIVCI – ŽACTVO Vítězové: Jakub Niebauer – TJ Spartak Sedlec (rychlostní kanoistika) František Havlíček – SK DDM Blovice (judo) JEDNOTLIVCI – DOROST Vítězové: Pavel Sloup – TJ Snack Dobřany (hokejbal) Filip Rybár – Přeštice (silový trojboj JEDNOTLIVCI – DOSPĚLÍ Vítěz: Michaela Štenglová – SK Cinderella Dnešice (střelba)

 

Kriminalita v Přešticích za rok 2018

 

Jako velmi talentovaný soutěžící se ukáže i dvacetiletý Jakub Moulis z Přeštic. Jakub je muzikant každým coulem a ovládá hru na několik hudebních nástrojů. Hodně ho vzal rozchod s přítelkyní, se kterou byl dva roky a od té doby nepotkal tu pravou. Jakub zaujme především kouče The Voice Česko Slovensko Vojtěcha Dyka. Navíc mu dal neuvěřitelnou nabídku, aby hostoval na jeho koncertě. Do jakého týmu nakonec Jakub Moulis půjde? Video zde...

Policisté pronásledovali osobní vozidlo, které havarovalo. 

Dnešního dne 27. února 2019 u obce Skočice v brzkých ranních hodinách hlídka policistů zastavila předepsaným způsobem a se světelným nápisem "STOP POLICIE" osobní motorové vozidlo tovární značky Audi A3, které vyjelo z lesního porostu. Po zastavení vozidla vystoupil jeden z policistů ze strany spolujezdce a řidič zastaveného vozidla využil situace a opětovně se rozjel. Začal hlídce ujíždět směrem do obce Skočice, na pokyny policistů nereagoval. Policisté začali daný vůz pronásledovat.

Mladý 36letý řidič objel kapli v obci Skočice a pokračoval opět do lesního porostu ve směru na obec Roupov, kde přes účelovou komunikaci objel lesní porost a vydal se zpět na obec Skočice. Pronásledované vozidlo jezdilo z jedné obce do druhé. Řidič nezvládl řízení vozidla při odbočování k bytovým domům v obci Skočice a havaroval přes travnatý kopec. Vyběhl z vozidla a začal utíkat směrem k poli podél bytového domu. Policista při pronásledování utíkajícího řidiče vyzval slovy "policie stůj" na což on nereagoval, proto policista použil donucovací prostředek varovný výstřel do vzduchu ve směru na pole mimo zástavbu. Ani to nezastavilo utíkajícího řidiče, který pokračoval v útěku. Hlídka policistů muže pronásledovala a dostihla jej u bytového domu v obci Skočice před bytovými dveřmi, které se pokoušel odemknout.

Řidič z ujíždějícího vozidla byl následně zajištěn a byla mu přiložena služební pouta, aby bylo zabráněno možnému dalšímu protiprávnímu jednání. Muž se po výzvě policistů dobrovolně podrobil dechové zkoušce s negativním výsledkem, ale odmítl lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu i orientační test na návykové látky. Při pronásledování nedošlo k žádnému zranění policistů ani podezřelého muže. Dále bylo lustrací zjištěno, že se jedná o osobu, která má za sebou bohatou trestní minulost. Řidič řídil vozidlo i přesto, že má uložený zákaz řízení všech motorových vozidel, který mu byl uložen Okresním soudem v Berouně až do září 2019. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření za spáchání přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání. Případem se i nadále zabývají.

Dnes ráno kolem sedmé hodiny proběhla součinnostní akce policistů, psovoda a Cizinecké policie v továrně IAC v Přešticích. Celý článek zde..

Rekonstrukce budovy v Přešticích č.287 (Rybova ulice)

V polovině roku 2018 byla započata celková rekonstrukce domu. Přestože byla v poměrně nedávné době vyměněna střecha, ostatní konstrukce již vykazovaly značnou únavu stářím, některé prvky byly jednoznačně zdraví a život ohrožující. Na počátku stavebních prací dům nebyl v dobré stavební kondici.
Při rekonstrukci se ctil záměr zachovat co nejvíce z charakteru budovy dalším generacím. Bylo tedy zachováno původní členění objektu včetně části průjezdu s klenbou, byla ponechána původní niveleta částí parteru. Rovněž byl zachován původní sklep, v němž byla obnovena studánka a k odvlhčení zdiva byla použita moderní chemická technologie. Základové zdivo tak bylo sanováno a nemuselo být měněno. Klenby parteru byly staženy ocelovými táhly, rovněž tak pavlač, jejíž část se již odkláněla od obvodových zdí. Zachovány a opraveny byly pískovcové sloupy ve dvoře, nesoucí pavlač. Zcela nahrazena však musela být část nosných prvků stropu ve 2.nadzemním podlaží.
S respektem k charakteru budovy byla volena i okna a dveře, provedení podlah v bytech i dlažby ve veřejně přístupných prostorách. Výkladce i všechny vstupní dveře do budovy jsou provedeny z masivního dubu. Dodavatel stavebních prací firma BIS, a.s. provedla rekonstrukci budovy za šest měsíců.

V parteru budovy se počítá s občanskou vybaveností ve čtyřech samostatných nebytových prostorách,
které se dají případně propojit . Do dvou prostor se vchází vstupy s výkladci z Rybovy ulice, do dvou dalších se vstupuje z dvorní části domu. V přízemí je rovněž umístěno technické zázemí pro obchodní prostory a pro byty. V druhém nadzemním podlaží jsou zbudovány 3 byty (2+kk, 3+kk, 1+kk), které bude město pronajímat. Byty jsou nadstandardně vybaveny.

Městu Přeštice se při dobré spolupráci se zhotovitelem stavby firmou BIS, a.s. i s projektantem Jiřím Tomanem zdařila kultivovaná rekonstrukce jednoho z nejstarších domů ve městě.

Napadl úřednici, dostal 15 měsíců

Přeštice – Pětatřicetiletý Martin Tolar byl v úterý u Okresního soudu Plzeň–jih předsedkyní senátu Martinou Soudkovou uznán vinným ze spáchání násilí na úřední osobě, výtržnictví a poškození cizí věci. Celý článek zde..

 

Na sociální síti se šíří šílené video. Bylo natočeno přímo na Silvestra v plzeňských Přešticích. Je na něm zachyceno odpálení nemrznoucí kapaliny, která následně způsobí obrovský a nebezpečný výbuch. Z těchto záběrů se člověku tají dech. Tohle mohlo dopadnout hodně špatně. Celý článek zde...

Stacionáře pro seniory v Přešticích.
Potřeba nejsou jen nová Centra duševního zdraví, ale také čím dál víc stacionáře pro seniory. Populace v Česku stárne, aktuálně tady žijí téměř tři miliony lidí nad pětašedesát let. Video zde..

Výstava zvonečků V Příchovicích na jižním Plzeňsku trvá až do 6.1.2019. Výstavu můžete zhlédnout v zasedací místnosti KD Příchovice.

Betlém Jiřiny Andrlíkové z Příchovic láká turisty z celého kraje

V Příchovicích na jižním Plzeňsku vystavuje každoročně svůj betlém řezbářka - Jiřina Andrlíková. Příchovický betlém má své specifikum, je to jediný betlém, jehož součástí je i peklo, čímž je zcela ojedinělý. Když paní Andrlíková pracuje se dřevem, vnímá materiál a podřizuje se mu. Inspiraci pro svoji tvorbu hledá všude kolem sebe. Každoročně ho vystavuje venku u svého domu od začátku Adventu až do tří králů. A podívat se na proslavené čerty Jiřiny Andrlíkové můžete i vy každý den od 10 do 19 hodin.

'Čuňas' Stárek: Ze Slovan na Bory přes Přeštice

Přeštice – V přeštické Stodole si ve čtvrtek večer připomněli událost, která odstartovala první soudní proces s českým kulturním udergroundem. Celý článek zde...

OBRAZEM: Sokolové slavili 150 let Sokolskou akademií

Domažlice - Sokolskou akademií slavil TJ Sokol Domažlice 150 let od založení. Celý článek zde...

Nové fotky vítání Občánků

 

 

Zastupitelstvo ze dne 1.11.2018

U příležitosti oslav 100 let založení republiky v sobotu 27.10.2018 na Hradčanském náměstí v Praze konala přísaha za přítomnosti prezidenta České republiky Miloše Zemana.Slavnostní přísahy se zůčastnil hasič Jaroslav Cibulka ml.z Přeštic

Portréty našich rodáků v Café Volf Přeštice. V neděli 28.10.2018 je možno se přijít podívat na obrazy do Hotelu a Café Volf Přeštice.

Čelní střet zavinil mikrospánek

V noci na dnešek vyjížděly všechny záchranné složky k Přešticím. Celý článek zde...

 

 

Zastupitelstvo města Přeštice 2018-2022

Kandidátní listina

Kandidát

Navrhující
strana

Politická
příslušnost

Hlasy

Pořadí
zvolení

číslo

název

poř.
číslo

příjmení, jméno, tituly

věk

abs.

v %

1

TOP 09

1

Naxera Karel Mgr.

46

TOP 09

TOP 09

845

8,38

1

1

TOP 09

2

Krivda Marek

42

TOP 09

BEZPP

764

7,58

2

1

TOP 09

7

Rada Dušan

41

TOP 09

BEZPP

753

7,47

3

1

TOP 09

3

Mašát Radek Mgr.

42

TOP 09

BEZPP

701

6,95

4

1

TOP 09

4

Tykvartová Jana

51

TOP 09

BEZPP

686

6,80

5

3

"Občanská demokratická strana"

1

Fornouz Petr Mgr.

50

ODS

ODS

529

12,32

1

3

"Občanská demokratická strana"

3

Mištera Josef doc.

62

ODS

ODS

350

8,15

2

4

"Česká str.sociálně demokrat."

1

Majer Jaroslav

53

ČSSD

ČSSD

262

12,54

1

5

"SPOLEČNĚ 2022"

1

Chmelík Tomáš Mgr.

28

STAN

BEZPP

488

9,13

1

5

"SPOLEČNĚ 2022"

6

Frońková Zuzana Ing. arch.

39

STAN

BEZPP

434

8,12

2

6

"Komunist. str.Čech a Moravy"

5

Frouz Vladimír Mgr.

61

KSČM

KSČM

327

9,49

1

7

"OBČANSKÝ HLAS-SNK s po.S.sou"

1

Kmoch Antonín Mgr.

57

NK

BEZPP

699

9,39

1

7

"OBČANSKÝ HLAS-SNK s po.S.sou"

7

Hlavín Jiří

62

NK

BEZPP

600

8,06

2

7

"OBČANSKÝ HLAS-SNK s po.S.sou"

2

Walta Petr Ing.

51

NK

BEZPP

578

7,76

3

7

"OBČANSKÝ HLAS-SNK s po.S.sou"

3

Ježek Vladimír

54

NK

BEZPP

527

7,08

4

Kompletní výsledky zde...

 

Varování místostarosty!

Vážení občané, sousedé…
Zhruba před dvěma týdny jsme dostali do schránky letáček se šedivým pruhem, který má asi navozovat pocit, že se jedná o něco oficiálního a tedy seriózního. Pravděpodobně takový leták dostala většina lidí v okolí. V letáku nabízí paní Bc. L.K., zaštítěna nějakým IČem (jež mimochodem není její), měření, testování, analýzy a kontroly vody. To vše i s poradenstvím za poplatek 270.- Kč. Nechci nikomu křivdit (vzhledem ke svému příjmení nechci riskovat), ale kdyby bylo reálné, že vám někdo udělá seriózní a kompletní rozbor kvality vody za tyto peníze, ovládne jeho stroj celosvětový trh do dvou let. Nic takového se však neděje a bohužel v dohlednu asi ani nestane. Chodí to tak, že vám udělají jakože rozbor, z kusu papíru bez jakékoliv závaznosti či odpovědnosti (což musí relevantní laboratoře splňovat a mít atestace) se dozvíte, že máte tvrdou vodu a vysoké hodnoty toho či onoho. Budete ale mít ohromné štěstí, že jde paní (nebo pán) zrovna kolem, protože shodou okolností zastupuje výrobce filtrů založených na posledních objevech (případně naopak na něčem, co znaly už naše prabáby). Váš problém umí vyřešit za XY peněz a čirou náhodou má jednu krabici v autě, případně je dodací lhůta krátká. Pokud podlehnete, v lepším případě budete mít předražený krám zpravidla s omezenou funkčností, v horším případě něco, co vám z vody vytáhne všechno. Pitím destilované vody si přivodíte vážné zdravotní komplikace. Údajně jsou ale použité absorpční kuličky z takového filtru skvělé jako hnojivo.
Na druhé straně letáku jsou okopírována rukopisně psaná doporučení až neuvěřitelně spokojených klientů, kteří (asi opět náhodou) poukazují svorně na profesionální přístup a poskytnutí veškerých informací. Tomu přesně totiž chtějí, abyste věřili. Buďte prosím obezřetní, nevěřte a takovéto podezřelé nabídky házejte rovnou do koše. Máte-li pochybnosti o kvalitě vody ve vaší studni, zajděte na Čevak, kde vám udělají profesionální rozbor za rozumné peníze. Případně využijte služeb jiné akreditované laboratoře .Marek Krivda

 

Zdravíme všechny fanoušky a dnes obvzlášt ty z Přeštic! Máme pro Vás malý dáreček v podobě videa z jedné písně a tím je nikdo jiný než Šaman ! Chtěli bychom Vám tímto ještě jednou poděkovat za skvělou atmosféru a zato že jste s námi prožili tak nádherný večer ! Děkujeme Vám .. a hlavně díky tvůrci tohoto videa Milanovi Janochovi ! Váš Kabát revival West

Byla nám dána možnost nahlédnout do rekonstruované budovy v Rybově ulici v Přešticích.
V polovině letošního roku byla započata celková rekonstrukce domu č.p. 287 v Rybově ulici. Mnozí z vás dům znají jistě z nedávné doby, kdy v něm provozoval pan Hurt prodejnu kuchyňských potřeb, sklenářství, ve dvoře byla prodejna železářství a z chodníku po dvou schůdkách bylo možné vstoupit do malé opravny a později sběrny obuvi. Část domu využíval také Dům historie Přešticka jako depozitář. Původní stavba je stáří obdobného jako je dům na náměstí, kde je restaurace a pivovar, tedy kolem roku 1860. Majitelem byla rodina Pirníkova, která byla po mnoho generací známá jako rodina řezníků. Zbytky některých ještě kamenných staveb tomu napovídají. Přestože byla v poměrně nedávné době vyměněna střecha, ostatní konstrukce již vykazovaly značnou únavu stářím, některé prvky byly jednoznačně zdraví a život ohrožující. Vzhledem k tomu, že budova je majetkem města, které se snaží majetek obnovovat, bylo rozhodnuto o rozsáhlé rekonstrukci. Ta bude maximálním způsobem respektovat původní vzhled, ale vnitřní prostory budou účelně přebudovány do čtyř samostatných nebytových prostor, které je možné v případě potřeby spojovat. Ty se budou nacházet v přízemí a dva z nich budou mít vchod přímo na ulici. V druhém nadzemním podlaží vzniknou 3 byty (2+kk, 3+kk, 1+kk), které bude moci město pronajímat. Dodavatel stavebních prací je společnost BIS, a.s., která tuto zakázku vyhrála s cenou cca 14,5 mil. Kč.

Starší články naleznete v odkazu Zprávy o Přešticích

Starší videa naleznete v odkazu VIDEA Přeštice

Starší fotky naleznete v odkazu JanochINFO.cz

 

 
pt>