Webová poradna z oblasti gynekologie

Poradna je momentálně POZASTAVENA !!! Děkuji..

Dobrý den, chci se zeptat jak velké je riziko že jsem těhotná když poslední menstruace mi začla 26.listopadu? S tím že předtím jsem od zaří minulého roku do letošního října brala pravidelně antikoncepci. Při užívání antikoncepce byla menstruace celkem pravidelná(do tří dnů po dobrání se objevila ms) ale už v lsitopadu se cyklus o něco málo protáhnul (prášek jsem si měla vzít 28.10) a menstruace začala 26.11.. Od té doby se ale menstruace nedostavila dodnes (9.1.) a to došlo minulý měsíc 10.12. k chvilkovému nechráněnému styku přičemž nedošlo k vyvrcholení a bylo to jen chviličku. 1.1. jsem si udělala těhotenský test Mammatest(GS mammatest 10) který vyšel negativně. Počkala jsem do dnešního dne, jestli se nedostaví menstruace ale stále nic. Dnes(9.1) jsem si udělala další 3 testy( 2 z balení women secret ,,baby"; a jeden z balení mammatest) všechny vyšly negativně. krom toho už asi 14 dnů pocituju bolesti v podbřišku jako kdybych měla dostat menstruaci(dříve jsem měla tyto bolesti když měla přijít menstruace) a každym dnem čekám že už to dostanu a stále nic. Taky jsem byla minulý týden pár dnů nemocná(asi od 4.do 7.1). Byla jsem nachlazená, měla jsem teplotu bolesti v krku - uvádím proto, pokud to s tím nějak souvisí. Dnes jsem byla na cestě ke své gynekoložce, ale dnes nebyla tak se nejspíš vydám jindy.. Ale už jsem z toho celkem nervozní, proto potřebuji nějaké odborné vysvětlení, nebo radu co mám dělat. a jaké je riziko? Těhotná být nechci ani z jistých důvodů(ne zdravotních) nemůžu. Prosím moc o radu. Snad jsem uvedla všechny potřebné informace.Předem děkuji za jakoukoli odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne, Karolína

Komerční těhotenstké testy jsou hodně spolehlivé, 100%jistotu Vám však poskytne výsledek HCG z krevního odběru u gynekologa. Bylo nerozumné riskovat nechráněný pohl.styk po vysazení antikoncepce, když nechcete otěhotnět. Právě odnětí antikoncepce šanci na otěhotnění zvyšuje. Jestli to bylo chviličku, nebo celou noc, je vcelku jedno. Vzhledem k tomu, že jste si ale dělala testy opakovaně, pokud tam byla jen jedna čárka a provedla jste vše dle návodu, přikláním se k přesvědčení, že těhotná nejste.


Dobrý den. Mám dotaz. Mám za sebou první dávku očkování proti rakovině děložního čípku. Taťka mi řekl, že během očkování (6 měsíců) nesmím mít pohlavní styk. Je to pravda? A jestli ano, nevadilo by, kdyby mě přítel prstil? Děkuji za odpověď. Justýna

Pokud by jsi měla pohlavní styk během očkování, může se stát, že Tě přítel nakazí právě virem, proti kterému v průběhu očkování ještě nemáš dostatečnou hladinu protilátek. To znamená, že by mohlo být to očkování proti rakovině čípku děložního zbytečné a řekněme si úpřimně, vzhledem k tomu o jak vážnou nemoc jde, a vysoké ceně očkování, by bylo škoda riskovat. Ovšem praktiky, na které se ptáš, provozovat můžete, pokud je Ti více než 15let :-)


Dobrý den, za dva týdny jdu na ples a zrovna na tu dobu mi vychází menstruace (den plesu je 32. den - obvykle můj první menstruační). Chtěla bych tomu předejít. Napadlo mě, že bych se objednala na gynekologii a nechala si předepsat antikoncepci. Zabrala by takhle rychle, kdybych jí dejme-tomu začala brát týden před plesem a poté vysadila? Jde mi opravdu jen o 2 dny. Nechce se mi v té době používat tampony, nemám jistotu ne-prosáknutí v prvních dvou třech dnech. Antikoncepci jsem ještě nikdy nebrala. Na gynekologii jsem také ještě nebyla. Děkuji, Sandra

To je velmi lehké, existuje preparát Norethisteron, který dokáže, po dobu jeho braní, oddálit menses, musí se však začít brát 3 dni před očekávanou nežádoucí menstruací a je pouze na recept, takže návštěva gynekologa vás nemine, ovšem pokud jste ještě neměla pohl. styk, není nutné vyšetřování. přeji Vám hezký ples:-)


Dobrý den, mám dotaz. Dne 21.11.2011 jsme s přítelem měli pohlavní styk a praskl nám kondom...přítel do mě ejakuloval...cca po 3 hodinách jsem užila 4 pilulky postkoitální antikoncepce, která mi byla dána v Praze na Bulovce a po 12 hodinách další 4. Byla jsem ve 4. fázi menstruačního cyklu...29.11.2011 se dostavilo krvácení ("menstruace"). Toto krvácení probíhalo jako normální menstruace (bolesti, normální krvácení 5-6 dní). Pravidelnou menstruaci mám po 30 (málokdy po 29) dnech. 27.12.2011 jsem očekávala mentruaci, která se ale nedostavila. Už je to 5 dní a jsem docela nervózní. Myslíte, že můžu být těhotná, nebo je normální, že mi postkoitální antikoncepce rozhodila cyklus a dostanu to později? Mám si pro jistotu udělat těhotenský test nebo ještě pár dní vyčkat? To dítě by bylo rozhodně nechtěné, protože studuji střední školu. Děkuji za odpověď Gabriela

Postkoitální kontracepci jste užila správně, posunula vám cyklus, z těhotenství strach nemusíte mít.


Dobrý den. Užívám antikoncepci Artizia a před nedávnem jsem si díky ní chtěla posunout menstruaci. Bohužel se mi ji nehodilo oddálit, tak jsem si ji přiblížila- po 11 dnech užívání antikoncepce jsem ji vysadila , udělala jsem týdenní pauzu na menstruaci, pak normálně dobrala a poté jsem začala brát nové plato bez pauzy. Styk bez kondomu jsem měla v té době, když jsem začala brát prášky z nového plata. Chtěla jsem se zeptat, jetsli jsem v té době byla dostatečně chráněná. Je možnost, že bych byla těhotná? Mockrát děkuji za odpověď.

Artizia by se měla užívat tři týdny, po kterých následuje týdenní pauza, pokud si chcete odsunout menses, berete lék i v době, kdy jste měla udělat pauzu a můžete takto vybnrat celé další baleníí, pokud nešpiníte, lze lék užívat i delší dobu bez pauzy, ovšem zkracování cyklu dle vašeho receptu je nejlepší cestou k otěhotnění, proveďte si , prosím raději těhoteský test.


Dobrý den, Chtěla bych se zeptat zda je možnost otěhotnět přirozenou cestou s takovým to výsledkem: objem-4ml, koncentrace 45ml/ml, progresivní 22%, neprogresivní 9%, nepohyblivé 69%, morfologie-normální tvary. Popřípadě zda je možnost podstoupit IUI? A jaké jsou normy abych IUI mohla podstoupit? Mnohokrát děkuji za odpověď ….Tereza ?

Samozřejmě umělé oplodnění můžete podstoupit vždy, na to vpodstatě stačí jedna zdravá spermie, která je mikroinjekcí vpravena přímo do vajíčka. Pojišťovna platí téměř v plném rozsahu IVF/ můžete si doplatit nadstandartní služby/, celkem 3 pokusy, nemělo by vám být nad 4O let. Jinak samozřejmě přirozená cesta není uzavřena, zdravých spermií je sice ve vzorku méně, ale jsou tam, pokud vy jste zdráva, snad frekvencí styku v plodném období vynahradíte sníženou kvalitu ejakulátu. Ještě to nevzdávejte.


Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu. je mi 33 let, děti nemám a mít nechci, neberu antikoncepci, menstruaci mám v pořádku,občas mívám výtok (při nachlazení, napětí v práci, apod.), sexuální život vedu se svým partnerem - nechráněný. Jsme spolu 14 let a partner se chová odpovědně. Můj gynekolog mě přesvědčuje, abych užívala hormonální perorální antikoncepci. Nechci brát prášky z důvodu osobního zaujetí: nevěřím, že mě neovlivní i negativně a jelikož jsem dosud neměla žádné problémy, vedlo se mi bez nich dobře.

Dobrý den, jistě účelem hormonální antikoncepce je zabránit nechtěnému těhotenství, žádné jiné indikace k použití toho času nejsou doporučeny. Pokud o tuto formu zabránění početí nemáte zájem, nikdo by vám ji něměl vnucovat. Samozřejmě přerušovaná soulož je dosti nespolehlivým řešením situace, máme však i jiné možnosti- nitoděložní tělísko s hormonem, či bez hormonu, kondom...pokud jste na možnost být matkou zcela rezignovala, máte právo po 40.roce věku zažádat o provedení sterilizace zdarma, nyní se projednává novela zákona, která možná sníží věkovou hranici a dá možnost ženám rozhodnout se pro "podvázání vejcovodů" dle jejich přání. Naprosto nemůžu hodnotit vámi popsaný ultrazvukový nález, bylo by to velmi neprofesionální, mohu však říci, že obecně cysty na vaječnících, pokud působí v sono obraze nepodezřele, kontrolujeme zhruba v období za 3 měsíce, vyčkejte tedy prosím kontroly. Hormonální antikoncepce by vám mohla pomoci, pokud si váš lékař myslí, že máte takzvanou endometriozu, což je přítomnost sliznice děložní mimo dělohu, třeba na vaječníku, která prodělává, tak jako normální sliznice děložní mestruační cyklus a v období krvácení také krvácí, což může způsobovat bolesti, pak cyklus ženy blokujeme třeba nepřetržitým podáváním anikoncepce bez pauzy na menses, ale to už je moc podrobné a zavádějící, vaši diagnosu neznám.

Dobrý užívám antikoncepci Katya ale za pár dní mám přejít na Mercilon. Mám takový problém, že nevím zda první prášek Merilonu mám začít brát hned nastávající den po dobrání Katyi nebo až 8 den jako obvykle? A pokud bych měla prášek vzít ihned další den dostavila by se menstruace jako obvykle nebo až v další 7mi denní pauze?? Děkuji za odpověď Aneta.

První tabletu nové antikoncepce vezměte týž den, jako by jste načínala nové balení Katyi, prostě jen vyměníte preparáty užíváte stále stejně. Hezký den. Pro Janoch.borec.cz Mudr. Lenka Tocháčková


Dobrý den, před třemi dny mi skončila menstruace, která trvala přibližně 10 dní, ale včera ráno jsem dostala menstruaci znovu a mám ji silnější než obvykle, je možné, že by to bylo změnou prostředí? Předem děkuji za Vaši odpověď

Určitě si udělejte těhotenský test, seženete jej za pár korun v každé lékárně, pokud bude negativní, stejně se nechte, až to bude možné, gynekologicky vyšetřit, změna prostředí způsobuje poruchy menstruace zcela vyjímečně a to spíše ve smyslu minus. Držím palce.


Dobrý den. Mám otázku... Môže otehotnieť 15 ročné dievča ktoré ešte vôbec nemá menštruáciu? Dakujem Josefína

Je to málo pravděpodobné, ale ta možnost se nedá vyloučit. K dozrání vajíčka dochází zhruba 2 týdny před tím, než se to navenek projeví krvácením. Rozumné by bylo použít kondom, nebo jinou formu kontracepce, pokud je děvčeti již 15 let lze předepsat i hormonální antikoncepci.


Dobrý večer, může se při užívání tabletek Norethisteron užívat nějaký alkohol? a za jak dlouho dostanu menstruaci když přestanu tabletky užívat? děkuju Bednaříková

Střídmé užití alkoholu by vám nemělo, ani při užívání Norethisteronu, způsobit potíže, pokud jste jinak zdravá. Po vysazení očekávejte krvácení přibližně za dva-tři dni, někdo ovšem začne krvácet již první den po vysazení. Počítejte s tím, že krvácení bude silnější, než obvykle.


Dobrý den prosím o radu před rokem a půl jsem hodně trpěla mykozami od té doby je to dobré , ani za tu dobu roku a půl jsem neměla pohlavní styk, z důvodu rozvodu. Při pohlavním styku mi vždy praskala hráz a styk byl bolestivý, manžel měl po styku osypku nebo takovou moučku či uhříky na přirození a mě to taky svědilo, teď po roce a půl mám vše v pořádku, našla jsem si nového partnera a když došlo k pohlavnímu styku opět mi to prasklo a přítel má tu osýpku na přirození také. Nevím si rady, lékaři tvrdí že je vše v pořádku ale já vidím že není a už jsem bezradná, Jak je to možné když dodržuji hygienu, dělám si výplachy, používám tea tree, cicatridinu a žádné dobré výseldky. Prosím poraďte co s tím, Děkuji za odpověď

Mykoza je velmi rozšířené onemocnění, kromě naší snížené imunity jejímu rozvoji napomáhá i životní styl a móda, někdy i přehnaná péče v oblasti intimní hygieny. Jistě není žádoucí úplně běžně si provádět různé výplachy pochvy, denní hygiena s použitím šetrného intimního mýdla by měla úplně postačit, poslední dobou se setkávám s velkým počtem žen, které si svojí "přepéčí" vypěstují bakteriální dysbalanci, zničí přirozené bakteriální prostředí, pochva totiž není normálně sterilní, žijí zde " hodné" bakterie, stejně jako ve střevě, či na kůži. Také poslední dobou vídám minimum žen v lehkých letních sukénkách, jeansová móda, tanga...to vše vytváří vhodné prostředí pro růst kvasinek. Z přírodních produktů mám dobrou zkušenost s produkty firmy Hadek, např. intisan, albisan - formou mastičky, nebo oleje používaného k alikaci na tampon. U mužů jsou klinické projevy mykozy vzácné / kvasinky jim obvykle tzv. nic nedělají/. Pokud již tedy pozorujete mykozu i u partnera, měl by se léčit i on.


Dobry den, momentalne jsem v zahranici, proto se na Vas obracim. Kvuli problemum s cystami, mne zde predepsali hormonalni antikoncepci ALESSE 28. Tablety obsahuji 100 mikrogramu "levonorgestrel" a 20mikrogramu "ethinyl estradiol". Prasky jsem brala ve 24:00 +- 3 hodiny. Dosud jsem nemela od zacatku uzivani teto antikoncepce nechraneny sex (resp. zadny sex), proto jsem pravidelnosti uzivani nevenovala tak velkou pozornost. Budu se za 2 tydny vracet do CR a kvuli casovemu posunu jsem tedy zmenila cas uzivani na 20:00 hodin. Nevim jestli jsem to udelala spravne. Okolo 3.5. jsem vzdy po 2 az 3 dnech posunula hodinu uzivani o jednu hodinu (tj. priblizne 3.5. 23:00, 5.5. 22:00, atd.). Od te doby se snazim neodchylit se od urcene doby o vice jak 30 min. Moje antikoncepce obsahuje 21 hormonalnich a 7 nehormonalnich tabletek, od 13.5.-19.5. budu brat nehormonalni tablety, pak zase zacinam s hormonalnimi. Rada bych posunula uzivani prasku jeste o 2h, tj. na 18:00. Chtela bych se tedy zeptat, jestli budu spolehlive chranena proti otehotneni 10 dni potom, co zase zacnu brat hormonalni tablety (tedy 29.5.), tentokrat pravidelne v 18 hodin?  Dekuji za odpoved Lenka

Jste velmi pečlivá pacientka,chválím vaši preciznost,
preparát, který užíváte obsahuje standartní / " střední"/ dávku hormonu estrogenu-20mikrogramů a poměrně dlouho známý druh progesteronu- levonorgestrel, který sice stále používáme, ale na trhu u nás nyní dominují " modernější" preparáty, naprosto adekvátní přípravek - tedy stejný složením, v Čechách prostě nedostanete, ale myslím, že toho nemusíte litovat:-)

Pokud se užívání antikoncepce týká, je obecné pravidlo 12 hodin, to znamená, od doby, kdy vezmete tabletku máte 24h na to, kdy máte užít další + 12 hodin toleranci na "zapomenutí", takže tabletka proti otěhotnění obecně funguje dohromady 36hodin. Příklad - vezmete tabletku v 7 hodin ráno...máte čas do 19h dalšího dne aby jste si "vzpoměla", lepší je ovšem nezapomínat, váš problém s posunem času to však elegantně řeší. Chráněná proti otěhotnění v dané době budete. Hodně štěstí.


Dobrý den, 6 let jsem silně krvácela při pohlavním styku. Můj původní gynekolog problém přehlížel a tak jsem přešla k novému a ten mi okamžitě udělal hysteroskopii a odstranil polyp na děloze. Krvácení se však vrátilo téměř okamžitě a gynekolog doporučuje aplikaci Mireny. Při platu 8000,- Kč čistého si však Mirenu v hodnotě cca 6000,- Kč nemohu dovolit, to jistě chápete. Histologie a cytologie jsou v pořádku. Ráda bych už probém vyřešila, přestala jsem  kvůli toho navazovat vztahy s muži a žiji několik let sama. Opravdu neexistuje jiné řešení? Děkuji za názor. Veronika

Určitě není normální krvácet při styku,
-máte vpořádku histologii z polypu-ale je otázka, zda se polyp neopakuje, nevím , jaká doba uplynula od hysteroskopie, docela často se stává, že se problém zopakuje a nový polyp může narůst již třeba po půl roce
-také nevím, kolik je vám let, zda byl polyp na hrdle děložním- což by odpovídalo krvácení po styku-, nebo uvnitř, v těle dělohy
-důležitý je i údaj o tom, zda máte pravidelný cyklus a zda se krvácení objevovalo pouze při styku
-každopádně každé krvácení mimo cyklus je řešitelné, Mirena je dobrou volbou, ale pokud nemáte kontraindikace a jste v reprodukčním věku, může se zkusit i kontinuální používání hormonální antikoncepce, nebo injekce s progesteronem, ale ty už nejsou tak spolehlivé, některé pacientky na nich špiní..u Mireny prostě odpovídá kvalita ceně, adekvátní, levnější náhrada dosud není na trhu
-je určitě škoda, že jste rezignovala na partnerský život, ať už jsou vaše potíže jakéhokoliv původu, řešení se najde, nevzdávejte to!!!

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně jistých zdravotních gynekologických problémech. Již sedmý den trpím bolestmi v podbříšku, vše začalo před sedmi dny, kdy jsem měla dostat menstruaci, kterou vzhledem k tomu, že beru již několik let antikoncepční pilulky, mívám pravidelnou. Menstruace se však nedostavila, až o # pět dnů později. Ale bolesti stále setrvávají. Chtěla bych se zeptat zda-li je to normální a kdy bolesti odezní. Na utlumení jsem dostala od svého gynekologa čípky ale moc nezabírají. Menstruaci mám dnes třetí den a to velice slabou. Děkuji za radu Iveta

Ve vašem případě by jsem určitě provedla mimo jiné těhot. test kvůli mimořádné poruše cyklu, pátrala by jsem po tom, zda máte zvýšenou teplotu, zda je u vás nějaký palpační nález na vnitřních rodidlech-bolestivé vyšetření, hmatný nějaký útvar v malé pánvi..třeba cysta, v případě podezření na zánět by jsem nabrala krev, nebo i stěr z hrdla děložního....to vše vás asi čaká, pokud léky proti bolesti- pravděpodobně indometacinové čípky- nepomohou.Ten test si ale můžete koupit i sama v lékárně.Mít poruchu cyklu a bolesti v malé pánvi určitě není normální. Držím palce. Mudr.Lenka Tocháčková


Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli gynekolog pozná na oltrazvuku jestli jsem panna nebo ne Děkuji Klára :-)

Moje odpověď zní - jak se to vezme, při vyšetření vaginální sondou je potřeba překonat při zavádění sondy do pochvy místo, kde buďto je, nebo není takzvaná pannenská blána, to tedy lékař pozná. Na samotné obrazovce se samozřejmě " panenství nezobrazuje".


Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat jestli nevíte jak by se mohla přítelkyne zbavit hpv (genitalních bradaviček)..dostala od doktoru ruzne masticky, ktere vubec nepomahaji a pijeme červene lapacho...dekuji moc za případné rady a
tipy..
A jeste bych se zeptal.Vykloubil jsem si rameno a na operaci se mi nechce radsi bych to naposiloval a třeba nejakou rostlinkou nebo cajem nebo cimkoliv prirodnim bych zkusil ty vazy trosku posílit jestli by jste nahodou nevedel...Děkuji moc D.

Co se týká genit. bradaviček - jsou nakažlivé, je potřeba, aby se léčili oba partněři.
Mastičky , které používám já- Aldara / toho času s velkou finanční spoluúčastí pacienta/, či Wartec, který je o něco levnější, používám k léčbě menších ložisek, opravdu velké trsy kondylomat, nebo léze nereagující na lokální léčbu / mastičky /, je nutno snést chirurgicky,. Na našem oddělení to provádíme elektrickým nožem v krátkodobé celkové anestezii a výsledky jsou velmi uspokojivé.

Jednorázové vykloubení ramene není ještě důvodem k operačnímu řešení, k tomu se přistupuje zejména, pokud se vykloubení opakuje, opravdu nejlepší bude rozumně, s časovým odstupem od úrazu cvičit, žádné bylinky cvičení nenahradí, ale pokud máte vrozeně méněcennou pojivovou tkáň, nepomůže ani to cvičení, nejlepší bude poradit se sněkým , kdo zná váš případ detailně. S pozdravem a přáním všeho dobrého do nového roku vaše gynekoložka Mudr. Lenka Tocháčková .


Dobrý den, potřebovala bych poradit... s antikoncepcí..

V České republice jsem užívala antikoncepci Jeanine. Byla jsem s ní moc spokojená . Momentálně žiji v zahraničí v Anglii a nemohu sehnat její anglický název.Mohli byste mi poradit, kterou antkoncepci mám zvolit, která by odpovídala Jeanine? Pan doktor mi zde předepsal Femodene...ale myslím, že to hormonálně neodpovídá Jeanine... Těším se na Vaši brzkou odpověď ... s pozdravem Ludmila Juráňová

Femoden obsahuje stejně jako Jeanine hormon estrogenového typu: ethinylestradiol v dávce 30 mikrogramů na tabletu.
Rozdíl je ve druhém hormonu- progesteronového typu, ve femodenu je použitý gestoden, kdežto v Jeaninu dienogest.
Jiný preparát s dienogestem t.č. na trhu v České republice není registrován, co se týče trhu v Anglii, nemám dostupné informace, nicméně volbu Femodenu považuji za vhodnou- jak v účinnosti , tak i v bezpečnosti může Jeanine skvěle konkurovat. Pokud by jste měla nějaké potíže při užívání Femodenu, můžeme se opět spojit a problém řešit, třeba i dotazem na farmaceutickou firmu, která Jeanine vyrábí.
Nyní vám dopuručuji - dejte Femodenu šanci, pravděpodobně s ním budete stejně spokojená, jako s předchozí antikoncepcí. S pozdravem Dr. Tocháčková


Romana Jarošová 25 let : Dobrý den. Slyšela jsem, že některé bylinky můžou být v těhotenství škodlivé, které to jsou?"

Mudr: Neexistuje rozsáhlejší empirická studie, zabývající se touto otázkou, z historických pramenů je asi nejznámějším příkladem list malinníku, při jeho pravidelném užívání mohou nastat v posledním trimestru těhotenství kontrakce. Dalšími obecně známějšími bylinkami, které by neměly těhotné hojněji užívat jsou: Pelyněk, jalovec, rebarbora, šalvěj, majoránka, mateřídouška, tužebník...není tomu ale tak, že by jste si nemohly dát majoránku do bramboráku či vykloktat šalvějí, vždy jde spíše o dlouhodobé, pravidelní vnitřní užívání výluhů z těchto bylin."


Dobrý den . Mám vypočteny 3 termíny porodu, které se od sebe liší až o 3 týdny, mám se tedy spolehnout spíše na termín podle poslední menstruace, nebo na termíny z ultrazvuku?" Děkuji Marta Brno.

MUdr : pokud má žena před otěhotněním pravidelný menstruační cyklus, je nejspolehlivějším vodítkem k výpočtu termínu porodu právě termín podle poslední menstruace. Někdy je však cyklus nepravidelný, nebo si žena přesně nepamatuje, kdy poslední menses měla. V tom případě se řídíme termínem vypočteným podle měření plodu na ultrazvuku ve 12. týdnu. Pokud se stane, že tento ultrazvuk z nějakého důvodu chybí, použijeme údaj se SONO ve 20. týdnu těhotentsví, pozdější ultrazvuky již nejsou k výpočtu stáří těhotenství tak vhodné, protože se zde již může projevit růstová retardace/ malý plod/, či naopak hypertrofie / velký plod/.

Pro další stránku s dotazy pokračujte na další číslo stránky !